Bryggen vagy Tyskebryggen (norvégul „A rakpart” vagy „A német rakpart”) a norvégiai Bergen régi rakpartja, a Hanza virágkorából származó kereskedelmi épületek sora a bergeni kikötő keleti partja mentén. Az épületegyüttes emlékeztet a város fontos szerepére, melyet a 14–16. században betöltött ebben a kereskedelmi szövetségben. 1979 óta a világörökség része. Nevének eredete ugyanaz, mint a flandriai Brugge városáé.
Bryggen a norvégiai Bergen egykori kereskedőnegyede a város fontos szerepére emlékeztet, amelyet a 14. századtól a 16. század közepéig a Hanza-szövetségben töltött be. Jelentőségét a halkereskedelemnek és a tartósításhoz szükséges só kereskedelmének köszönhette és napjainkig Norvégia egyik legfontosabb kikötője. Bryggen gyakorlatilag a város régi rakpartja. Az évszázadok során számos tűzvész pusztított a területen, az utolsó 1955-ben. A világörökségi helyszínhez összesen 62 épület tartozik, ezek azonban nem a középkorból származnak, hanem az 1702-es tűzvész után épültek, felhasználva a hagyományos építési technikákat. A háromszintes fából készült épületek egy-egy udvart fognak körül, a tetőkön kívül a homlokzatokat és az oldalfalakat is zsindely borítja. Ez a település az egyetlen valamikori Hanza-város, amelynek eredeti szerkezete továbbra is része a városképnek, egyben az Észak-Európában fából épült települések egyik jelentős példája.
Bryggen napjainkban: A történelem folyamán Bergen számos tűzvészt élt át, mivel a házak hagyományosan fából épültek. Ez a helyzet Bryggen esetében is, ezért az épületek kb. egynegyede közvetlenül az 1702-es tűzvész utáni időkből származik, a többi még újabb – jóllehet megmaradt néhány 15. századi, kőből épült pince is. Bryggen egy része 1955-ben tűzvész martalékává vált. Az így szabaddá vált helyen épült fel a régészeti maradványokat bemutató Bryggen Múzeum, valamint hat régi stílusú, fából épült ház. Egy téglaszálloda is épült a helyszínen az új házak mögött. Ma Bryggen 61 védett épülete szuvenír- és ajándékboltoknak, éttermeknek, sörözőknek, műtermeknek és múzeumoknak ad helyet. Ez az egyetlen fennmaradt Hanza-elszámolóház; 1979-ben a Világörökség részévé nyilvánították.
|