![](http://users1.ml.mindenkilapja.hu/users/norway-land-tarhely/uploads/Fjordfelirat.jpg)
A fjord egy sziklafalakkal, hegyekkel övezett, a szárazföldbe mélyen benyúló tengeröböl, amely egy gleccservájta teknővölgy tenger által való elárasztásával keletkezett.
A fjordok tipikus jellemzői: keskeny tengeröblök; a glaciális erózió által kialakított fenekük mélyen a tenger szintje alatt van (így nagyobb merülésű hajók számára is megközelíthetőek); meredek sziklafalak övezik őket, amelyek a tengerszint alatt is folytatódnak; középső és felső részük mélyebb, mint a tengerhez közelebb eső; valamint összeköttetésben állnak a nyílt tengerrel.
A világ leghosszabb fjordjai:
-
Scoresby Sund (Kangertittivaq), Grönland – 350 km
-
Sogne-fjord, Norvégia – 203 km
-
Hardanger-fjord, Norvégia – 179 km
A világ legmélyebb fjordjai:
-
Skelton Inlet, Antarktisz – 1933 m
-
Sogne-fjord, Norvégia – 1308 m
-
Messier Channel, Chile – 1288 m
Norvégia fjordjai
-
Batn-fjord
-
Beitstad-fjord
-
Bokna-fjord
-
By-fjord
-
Drammen-fjord
-
Eidanger-fjord
-
Er-fjord
-
Finnøy-fjord
-
Fister-fjord
-
Fogna-fjord
-
Fold-fjord
-
Frier-fjord
-
Førde-fjord
-
Gands-fjord
-
Gapa-fjord
-
Gardssund-fjord
-
Geiranger-fjord
-
Grinda-fjord
-
Hardanger-fjord
-
Hemn-fjord
-
Herdle-fjord
-
Hervik-fjord
-
Hidle-fjord
-
Hjelte-fjord
-
Hjørund-fjord
-
Hyls-fjord
-
Høgs-fjord
-
Høyang-fjord
-
Håsteins-fjord
-
Idde-fjord
-
Idse-fjord
-
Indre Oslo-fjord
-
Jelsa-fjord
-
Jøsen-fjord
-
Jøssing-fjord
-
Kvitsøy-fjord
-
Langangs-fjord
-
Lodde-fjord
-
Lyngen-fjord
-
Lysaker-fjord
-
Lyse-fjord
-
Me-fjord
-
Mel-fjord
-
Midtgulen-fjord
-
Nams-fjord
-
Nordals-fjord
-
Nordgul-fjord
-
Nord-fjord
-
Nærøy-fjord
-
Ombo-fjord
-
Orkdals-fjord
-
Orme-fjord
-
Oslo-fjord
-
Oster-fjord
-
Porsanger-fjord
-
Romsdals-fjord
-
Sandefjords-fjord
-
Sandeids-fjord
-
Sands-fjord
-
Sauda-fjord
-
Skjolda-fjord
-
Skudenes-fjord
-
Snill-fjord
-
Sogne-fjord
-
Stav-fjord
-
Stor-fjord, Sunnmøre
-
Stor-fjord, Svalbard
-
Sør-fjord
-
Sørgul
-
Talgje-fjord
-
Tingvoll-fjord
-
Tjongs-fjord
-
Tomre-fjord
-
Trondheim-fjord
-
Tysse-fjord
-
Varanger-fjord
-
Vefsn-fjord
-
Vest-fjord
-
Vest-fjord, Nordkapp
-
Vest-fjord, Oslo-fjord
-
Vest-fjord, Tinn
-
Vats-fjord
-
Vetle-fjord
-
Vinda-fjord
-
Vinnspoll
-
Værang-fjord
-
Yrke-fjord
-
Ytre Oslo-fjord
-
Økstra-fjord
-
Å-fjord
-
Åmøy-fjord
-
Årdals-fjord
-
Åst-fjord
Geiranger-fjord
A Geiranger-fjord (Geirangerfjorden) fjord Norvégia Sunnmøre tájegységében, Møre og Romsdal megye déli részén található. A Stor-fjord 15 kilométeres oldalága. A végénél fekszik az apró Geiranger falu.
A fjord az ország egyik leglátogatottabb idegenforgalmi célpontja, és 2005 óta – a Nærøy-fjorddal együtt – a Világörökség része. A világörökségi címet veszélyeztetik azok a tervek, amelyek szerint elektromos távvezetékeket vezetnének keresztül rajta.
A Geiranger-fjordot folyamatosan veszélyezteti az Åkerneset hegy, amely bármikor beleszakadhat a vízbe. Egy hegyomlás cunamit válthat ki, amely tíz percen belül több környékbeli települést, köztük Geirangert és Hellesyltet is elérné.
A fjord mentén néhány elhagyott gazdaság található. A Storfjordens venner nevű egyesület végzett rajtuk némi helyreállítást. A leggyakrabban látogatottak közülük Skageflå, Knivsflå és Blomberg. Skageflå gyalog is elérhető Geirangerből, míg a többi csak vízi úton közelíthatő meg. A fjordnál számos lenyűgöző vízesés is található.
![](http://www.selenagomez-net.sosugary.org/albums/userpics/10001/Geiranger-fjord_kep.jpg)
Hardanger-fjord
A Hardanger-fjord a világ harmadik, Norvégia második legnagyobb fjordja, az ország délnyugati részében (Vestlandet) lévő Hordaland megyében, Hardanger történelmi régióban. Hossza 179 kilométer.
A Hardanger-fjord az Atlanti-óceánból nyílik, Bergentól délre. Innen északkeleti irányba tart, amíg el nem éri Hardangervidda nagy fennsíkját. Leghosszabb ága a Sør-fjord, amely a fő fjordból mintegy 50 kilométeres mélységben hatol dél felé.
A Hardangerfjord legnagyobb mélysége több mint 800 méter, ez Norheimsundnál, a fjord közepén van.
![](http://www.selenagomez-net.sosugary.org/albums/userpics/10001/Hardanger-fjord.JPG)
Nærøy-fjord
A Nærøy-fjord (Nærøyfjorden) egy fjord norvégiai Sogn og Fjordane megyében, Aurland községben. A Sogne-fjord 17 km hosszú mellékága. Meredek sziklafalak veszik körbe, amelyek néhol 1700 méteres magasságig emelkednek. A fjord a legszűkebb helyen mindössze 300 m széles.
A fjord lenyűgöző szépsége miatt kedvelt idegenforgalmi célpont; a nyári időszakban nagyobb turistahajók is felhajóznak a végénél fekvő Gudvangenig. A kőomlásveszély miatt a nagyobb hajók nem használhatják a kürtjüket a legszűkebb szakaszon.
A két parton néhány kisebb település és gazdaság található, amelyeket csak vízi úton lehet megközelíteni. A nyugati parton található Bakka, 1859-ben épült templomával.
A Nærøy-fjord 2005 óta – a Geiranger-fjorddal együtt – a Világörökség része.
![](http://www.selenagomez-net.sosugary.org/albums/userpics/10001/Naeroy-fjord.jpg)
Sogne-fjord
A Sogne-fjord Norvégia legnagyobb fjordja, a világon pedig a grönlandi Scoresby Sund után a második legnagyobb. A fjord legnagyobb mélysége 1309 méter.
Sogn og Fjordane megyében található (részben a megye névadója), Norvégia nyugati Vestlandet földrajzi régiójában. Bergentől mintegy 72 kilométerre északra indul és 203 kilométer hosszan nyúlik be a szárazföldbe, a kis Skjolden faluig.
Fő ágának átlagos szélessége mintegy öt kilométer. A fjordot övező sziklák 1000 méteres és még nagyobb magasságokba emelkednek.
![](http://www.selenagomez-net.sosugary.org/albums/userpics/10001/Sogne-fjord.jpg)
Trondheim-fjord
A Trondheim-fjord vagy más néven Trondheimsfjorden a Norvég-tenger egyik öble, egyben Norvégia harmadik legnagyobb fjordja. A Trondheim mellett húzódó fjord 130 kilométeres hosszúságú. Legmélyebb pontján, Agdenesnél 617 méter mély.
A legnagyobb szigetek a fjordban Ytterøy és Tautra. Munkholmen szigete a trondheimi kikötőnél található. A szűk Skarnsundet-szoros felett a Skarnsund-híd ível át. A szoros északi részét Beitstadfjordennek (Beitstad-fjordnak) nevezik. A Trondheim-fjord nagyobbik része egész évben jégmentes, egyedül a Verrasundet nevű szűk ág szokott telente jégborítást kapni. A Beitstad-fjord is be szokott fagyni a téli hónapok során, de csak néhány hétig.
A Trondheim-fjord igazán gazdag tengeri élővilággal büszkélkedhet. Vizében több mint 90 halfaj él, illetve mélytengeri korallzátonyok vannak.[1] Számos, folyami lazacban bővelkedő folyó, illetve vízfolyás is a fjordba torkollik. A fjordtól keletre és délre fekvő területek Norvégia legjobb minőségű mezőgazdasági területei közé tartoznak. A tagolt és hegyvidékes Fosen-félsziget a fjord nyugati részén védelmet nyújt a heves szélviharok ellen.
A Trondheim-fjord már a viking korban is igen fontos szerepet töltött be mint vízi útvonal, akárcsak napjainkban. 1888-ban egy tengeralatti földcsuszamlás kisebb cunamit okozott, amelynek következében egy ember életét vesztette Trondheimben, valamint három vasútvonal megrongálódott. A fjord vizében található a világon a legtöbb óriáskalmár.
![](http://www.selenagomez-net.sosugary.org/albums/userpics/10001/Trondheim-fjord.jpg)
Varanger-fjord
A Varanger-fjord Norvégia legkeletibb fjordja, Finnmark megyében. Hossza megközelítőleg 100 kilométer, ám ez a fjord egy úgy nevezett "hamis fjord", mivel semmilyen jellegzetes tulajdonságokkal bíró, gleccservájta geológiai képződménnyel nem rendelkezik. A fjord Vardø városa és Grense Jakobselv közt nyílik a tengerre, ahol mintegy 70 kilométer széles. A szárazföld felé, nyugati irányban, egészen a Nesseby község székhelyéig, Varangebotnig nyúlik.
![](http://www.selenagomez-net.sosugary.org/albums/userpics/10001/Varanger-fjord.jpg)
|